Барвінківський ліцей № 2

 





Besucherzahler
счетчик посещений

Виховна година "«Допоможемо птахам взимку».

14 січ. 2016
Зима складний період в житті птахів. Наші «менші брати» в цей час чекають на нашу допомогу. Їм все важче і важче пережити скорочений світловий день і за цей час знайти та засвоїти їжу. Справжнім подарунком для пернатих є годівнички, які ми виготовили з різноманітних матеріалів. Кожного дня ми слідкуємо, щоб годівнички не були порожніми та підсипаємо в них корм.

Мета

  • Націлити учнів на необхідність допомоги птахам взимку.
  • Заохотити до виготовлення і вивішування годівниць, підкормки і спостереження.
  • Сприяти розвитку таких моральних якостей як інтерес і любов до живої природи, співчуття кожній пташині, кожній тваринці взимку.   
  • Виховувати творчі здібності, відповідальність за доручену справу, колективізм, ініціативність.

Обладнання. Годівнички різного виду, виготовлені учнями з допомогою батьків; зимові пейзажі, ілюстрації зимуючих птахів, маски пташок.

Хід заняття

І. Організаційний момент
ІІ. Вступна бесіда.
Учитель. 
 

Відгадайте загадку: 
Сніг на полях, 
лід на річках, 
віхола гуляє.
Коли це буває? 

(Взимку).

- За якими прикметами ми з вами впізнаємо зиму? 
- Правильно, дні стали короткі, а ночі довгі; земля вкрилася білим снігом; пташки відлетіли і не чути їхнього співу. А як ви думаєте, чому вони не співають, не радіють?

Учень. 

Гуляють білі сніговиці, 
Тріщить мороз, гудуть вітри, 
Сидять зажурені синиці, 
І повзики, і снігурі. 
Зима. Зима. Не те, що влітку. 
Біліє далич снігова. 
І на малесеньку чечітку 
Колючий острах навіва.
Дзьобатий дятел діловито 
У стовбур стука, не дріма. 
Але тепер йому не літо – 
Кругом зима, кругом зима! 
А сніг летить, а вітер злиться 
І навіть щиглик на біду, 
Хоч звичка в нього – бадьориться 
Сидить зажурений в саду.

ІІІ. Оголошення теми і мети .
 

- Так, пташкам взимку холодно і голодно і немає у них часу для співу, бо ж потрібно шукати їжу і затишну місцинку, щоб хоч трішечки зігрітись і сховатись від морозу. Отже, сьогодні я хочу з вами поспілкуватись на тему: чи можемо ми допомогти нашим меншим друзям – птахам.

ІV. Основна частина.
1.  Актуалізація знань про зимуючих пташок.
-  Отже, кому взимку живеться найважче? (Птахам).
- Чому? (Їм не вистачає корму).
- Чому ми пташок називаємо меншими друзями?
2. Повідомлення вчителя, або завчасно підготовленого учня цікавої інформації про користь пташок.
Правильно. Птахів здавна називають санітарами лісів, полів. А чи знаєте ви, що маленька синичка — з'їдає за день комах стільки, скільки важить сама. Підраховано, що пара синиць оберігає плодовий сад на сорок дерев. Шпак — тільки за сніданок поїдає 50—60 комах. Ластівка — за літо з'їдає до мільйона комах. 
Але ж як сказати пташкам, щоб вони прилетіли жити до вашого саду? Адже не вийдеш на дорогу і не кричатимеш: "Гей! Мухоловки, сороки, горобці, синички, летіть до мене!" Це можна зробити простіше. А як саме, подумайте і скажіть ви мені. Мені дуже цікаво почути ваші думки. (Відповіді учнів).
Молодці, потрібно ще восени вивішувати годівнички і прикормлювати пташок. Тоді вони і взимку будуть прилітати у ваш садок.
Подумайте, а годівнички потрібно вивішувати тільки для того, щоб врятувати сад? (Відповіді учнів).
Вірно, годівнички потрібні для того, щоб рятувати самих птахів. Зима для будь-яких тварин – це велике випробовування. По-різному пристосувалися вони до зменшення, а то й до майже повного зникнення кормів. Одні впадають у сплячку, другі – відлітають у теплі та багаті на корм райони, треті – залишаються зимувати, сподіваючись знайти корм, що залишився з літа. Тож саме тепер тварини, зокрема і птахи, потребують нашої допомоги. І найкращим подарунком для них стане годівничка.
Підгодовуючи птахів, ви захищатимете їх від голоду і холоду, захищатимете й дерева (передусім, фруктові) від видзьобування бруньок птахами, а також пташки залишаться гніздитися у вашому саду та захищатимуть його від шкідників.
3. Читання учнями  віршів, завчасно підготовлених.
І учень.
Поспіши, дитино мила,
Глянь на світ навкруг:
Все зима снігом покрила –
І поля і луг.
Ні зігрітись у промінню,
Ні знайти зерна,
Ось лежить там на камінню
Пташка нежива.
А тут друга прилетіла,
Жалібно квилить;
Поможи, дитино мила,
Сю зиму прожить.
Обережно, о дитятко,
Стіл щодня змети –
І кришини перед хатку
Пташці принеси.
(У.Кравченко).
ІІ учень.
Як почув Василь пташок, 
Одягнувся в кожушок, 
Взяв пшона і хліба скибку, 
На подвір’я вибіг швидко. 
Всіх пташок нагодував. 
І здалось – мороз пропав. 
Горобці защебетали 
І синичкам тепло стало. 
Учитель. Але ви знаєте, що для корму птахам краще давати не недоїдки з людського столу, які на морозі замерзають і вимагають від птахів великих затрат енергії, а спеціально приготовлені "ласощі":
(не смажене!) насіння соняшнику, гарбуза, дині;
подрібнене насіння кавуна, вівса, пшениці;
просо, пшоно (улюблений корм вівсянок, синичок, горобчиків);
розвішані на деревах грона горобини і бузини;
насіння ясена, лободи, кропиви, кінського щавлю;
сире несолоне сало чи м'ясо, кості (і ви побачите, як зрадіють синички).
4. Інсценізація вірша. 
(Кілька дітей у масках пташок скачуть, гріючись).
Автор
Ой мороз, який мороз! 
Всіх пташок проймає дрож. 
Скачуть, скачуть горобці:
Горобці
- Дайте нам зерна, ців-ців. 
Автор
А синички невеличкі 
Просять: 
Синички
«Дайте рукавички». 
Автор
Снігурі сидять вгорі, 
Заздрять дуже дітворі: 
Снігурі 
- Вам, дівчатка і хлоп’ятка, 
Тепло, бо у вас є хатка, 
А у нас нема хатинки 
Й на обід - ані зернинки. 
І учень 
Зрозуміло в чому річ, 
Допоможем, друзі, 
Певно, важко день і ніч 
Порпатись в галуззі. 
Їжі мало, бо зима! 
Ну, то я – до зали! 
Годівниці недарма, 
Значить, майстрували! 
(Підбігає і бере годівничку)
ІІ учень 
Заготовили кормів 
Для пташок доволі. 
Є насіння бур’янів, 
Є зерно у школі.
Різних ягід також є – 
Все, як бачте, вчасно. 
Сяде пташка, поклює - 
І зими не страшно! 
ІІІ учень 
Ніколи не зробимо шкоди 
Ми пташці у нашім краю! 
Хай лише і в гаї, і в лісі 
Співає для нас у маю. 
Ми друзі і вірні, і чуйні, 
Бо ми бережем повсякчас 
Пташок, що літають у вирій 
І тих, що зимують у нас. 
І учень. Зустрінуться в рідному краї 
З ключем журавлиним вгорі 
Синичок і щигликів зграї, 
Вітаючи спалах зорі.
5. Робота з загадками
Учитель. А скільки казок, загадок, віршів і навіть картин та музичних творів присвячено їм! Нумо відгадувати загадки про пташок.
 

1. Маленький, сіренький, 
На соняшник сів, 
Надзьобався добре, й далі полетів. 
(Горобець) 

2. В’ється, стука молоток, 
Поправляє наш садок. 
(Дятел) 
 

3. Швидко скрізь цей птах літає, 
Безліч мошок поїдає, 
За вікном гніздо будує, 
Тільки в нас він не зимує. 
(Ластівка) 

4. Біла як сніг, чорна як жук, 
Вертеться як біс і повертає в ліс. 
(Сорока) 
 

5. Птах оцей червоногрудий
Не лякається простуди.
(Снігур)

6. Дивний ключ у небі лине
Не залізний, а пташиний.
Цим ключем в осінній млі
Відлітають… 
(журавлі).
 

7. Біла латка, чорна латка по березі скаче.
 Хто це?
(Сорока-білобока).

8. Маленький хлопчик у сірій свитині 
по дворах літає, крихти збирає. Хто це? 
(Горобець).
6. Гра «Впізнай пташку за ознаками»
Учитель. А тепер давайте пограємо гру «Впізнай пташку за ознаками». 
(Діти виходять до дошки, вибирають на малюнках і показують пташку, яку впізнали).

Цю пташку ми впізнаємо по жовтих грудях (синичка).
Сіренький, метушливий, часто заглядає до нас у кімнату (горобчик).
Прилітає з першим снігом. У нього червоні грудки (снігур).
Має довгий хвіст, міцний дзьоб, червону латочку на голові та біля хвостика (дятел).
Білобока, чорні хвостик і голівка (сорока).
Чорна і кричить кар-кар (ворона).

7. Дослідження народних прикмет
Учитель. А ось ще одна цікавинка про птахів. Людина споконвіку намагалась передбачити погоду заздалегідь. В цьому добрим порадникам була поведінка тварин і птахів, які віщували стан погоди як на 
найближчі дні, так і на майбуття. На підставі таких багатовікових спостережень наші предки вивели певні закономірності і втілили їх в прикмети. 
 

Галки збираються у великі зграї і сильно кричать – на мороз і ясну погоду.
Сорока літає поблизу житла і лізе під стріху – буде віхола. 
Ворони влаштовують у небі хороводи – на снігопад. 
Якщо заспівав снігур, а сорока сховалася під стріху – чекай хуртовину. 
Гуси і качки купаються в снігу – на відлигу і вітер. 
Гуси сидять, поховавши голови під крило – буде похолодання. 
Півні дружно співають – на відлигу.
Кури хвостами махають – на вітер. 

V. Підсумок 
Учитель. Дякую вам, діти, за те, що були такими активними та мудрими.  Маю надію, що ви зрозуміли, що зима важка пора для птахів. В зимовий час птахи гинуть не стільки від холоду, а від того, що не вистачає їжі. Ось у ці скрутні часи для птахів на допомогу повинні прийти учні і дорослі. Якщо кожна школа в нашій країні поставить хоча б одну годівницю, то всі птахи будуть забезпечені кормом. 
Допоможемо птахам взимку, а вони віддячать нам влітку! 
А зараз ми всі разом вийдемо у наш садок і повісимо наші годівнички та насипимо туди корму, який ми з вами вже заготували завчасно.