Український віночок

УКРАЇНСЬКИЙ ВІНОЧОК

Мета: познайомити учнів з квітами, з яких плели вінки, що собою являє віночок, пов’язані з ним звичаї та обряди, а також познайомити з книгами про квіти, які є в шкільній бібліотеці.

Хід заходу

Бібліотекар: Добрий день, вам любі діти! На минулій зустрічі ми говорили з вами про народну медицину, познайомилися з лікарськими рослинами. Давайте заслухаємо ваші виступи, які ви на сьогодні приготували (виступи дітей).

Звучить мелодія П.Чайковського «Вальс квітів»

Бібліотекар: А зараз ми продовжимо з вами тему про квіти та трави і поговоримо про український віночок.Український віночок, оспіваний у піснях, оповитий легендами, переказами, опоетизований майстрами пензля й слова, був і є одвічним символом добра і надії.

Учениця: Тож сплетімо віночок із мальв, чорнобривців, калини, барвінку та жита, із м’яти,нагідок, з жоржин, чебрецю та вербени.

Бібліотекар: Діти, а ви знаєте, що таке вінок і які вони бувають?

Учні виходять із зразками різних вінків

1-й учень: Віночок-це плетене коло із квітів, листя, гілок. Вони бувають різних видів. Є вінок лавровий. Його одягали на переможців. Терновий – завжди був символом страждання. А є ще віночок український, він символізує молодість і кохання, може визначити долю. Дівочий віночок носять юнки кожної весни і літа. Весільний віночок одягають тільки один раз на весілля.

2-й учень: Перші віночки плели з польових квітів. Дівчатка-підлітки плели їх із кульбаби, ромашок і васильків, дівчата на виданні частіше використовували васильки, руту-м’яту.

3-й учень: На Полтавщині і Харківщині стрічки вплітались у кінець коси, а у віночок додавали пір’їну з гуски, попередньо залишивши її у зеленому розчині (колір життя) і обліпивши позолотою.У бойків навіть існували вінки з павичевого пір’я та ягідних підвісок, але частіше всього використовували живі квіти. Лемки на вхідних дверях малювали віночок, до якого з народженням наступної дитини додавали квіточку.

1-й учень: Мені бабуся розповідала, що дівочий вінок обов’язково мав бути з живих квітів. Усі вони мають цілющі властивості, а значить, такий головний убір, що нагадує сонце, захистить молодий організм від різних хвороб, згубного ока, недоброго духу.

Бібліотекар: Так, віночок цілющий і чарівний. А ви помітили, що його сплітали з різних квітів? Це тому, що кожна квітка була ніби оберегом людини від лиха, як кажуть старі люди, від нечистої сили і щось символізували.На Івана Купала відбувалося свято біля річки, ставка, озера, на лузі. Збиралися хлопці і дівчата. Одні несли хмиз для вогнища, а інші плели вінки.Вінок у купальську ніч набував чудодійної сили – він мав передрікати дівчині її долю. Дівчата йшли до річки. У кожної на віночку горіла свічка. Вони опускали їх на воду і вона в цей час рябіла безліччю вогнів. Складалося таке враження – ніби вона спалахнула.

2-а учениця: Прудка течія одразу відносила віночок зі свічками углиб річки. Кожна дівчина уважно стежила за своєю долею. Якщо віночок приставав до берега, то це вважалося, що його власниця вийде заміж. А коли відпливав далі – ще цілий рік дівуватиме. Траплялося, що вінок приставав до протилежного берега. В таких випадках дівчині судилося вийти заміж у сусіднє село.

2-й учень: А ще розповідають, що хто підбере вінок, той і буде судженим дівчини. Коли ж чий вінок потоне – це віщувало велике горе – передчасну смерть.

Бібліотекар: В купальську ніч, діти, щоб ви знали, всяке зілля має найбільшу цілющу силу і чари. І навіть на мить розквітає папороть. Хто цей цвіт побачить, кажуть у народі, той буде щасливий. А хто його здобуде, матиме скарби, статки, здоров’я. Ось послухайте легенду про це зілля.Зачитується легенда. А чи знаєте ви, які квіти вплітаються у вінок? Давайте дамо відповіді на запитання вікторини «Віночок»:

- На городі тичка, а на тичці капличка, без вінок, без верха, а в ній людей без числа (мак).

- Синьоока чарівниця часто в полі в нас вертиться, де вінки вона спліта – там пшениці і жита (волошка).

- Без рук, без ніг, а на повітку збіг(хміль).

- А що то за квітка є, що й сліпий взнає? (будяк).

- Стоять красуні на воді, вінки на них білі й золоті (водяні лілії).

- Цвіте синьо, лист зелений квітник прикрашає, хоч мороз усе побив-його не займає (барвінок).

- Молодці! А чи знаєте ви гру, у якій беруть участь квіти? (Дрібушечки, мак).

- А тепер я хочу познайомити вас з книжковою виставкою «Цей розмаїтий квітковий світ».

- Діти, скажіть будь ласка,в чому ж сила вінка? (оберіг, знахар душі).

– Які квіти використовували для плетіння вінків?

– Скільки видів вінків відомо в Україні?

– Скільки стрічок впліталося у вінок і чому?

– А закінчити наш захід я хочу віршем Олекси Довбуша «Лети вінок».

Ой хрещатий барвіночок

Рясно як цвіте!

Не журися, мамо,

Бо дочка росте.

Ти стелися, барвіночку,

У нас у садку:

На купальського Івана

Буду я в вінку…

Я з дівчатами надвечір

Вийду до води,

Мій вінок на сині хвилі

Я пущу пливти.

– На наступній нашій зустрічі ми поговоримо з вами про дерева-символи.Дякую за увагу та участь у заході.